"Să gândești este dificil.
De aceea majoritatea oamenilor judecă."
Carl Jung

IONUT COJOCARU

2011 / 29 noiembrie

Presedintii Consiliului de Ministri

Carnet de istoric

Pentru cei care se mira de ce nu avem si noi o viata politica stabila, mai jos atasez un tabel cu sefii de guvern care ne-au condus in secolul XX. Asa o sa observati ca in perioada interbelica, in intervalul 1919 – 1937 în Romania s-au desfăşurat zece alegeri pentru Adunarea Deputaţilor şi pentru Senat în 1919, 1920, 1922, 1926, 1927, 1928, 1931, 1932, 1933, 1937.

In aceasta perioada doar doua guverne si-au dus mandatul la capat: cel condus de Ion I. C. Bratianu 1922-1926 si cel al lui Gh. Tatarescu 1933-37. Partidul National Liberal, principalul partid al tarii in acea perioada s-a aflat la conducere aprox. zece ani. Tot in aceasta perioada am avut guverne care s-au aflat la conducere de la cateva zile pana la cateva saptamani sau luni.

CONSTANTIN COANDA                             24 OCT – 29 NOV 1918

ION I. C. BRATIANU                                    29 NOV 1918 – 12 SEP 1919

G-RAL ARTHUR VAITOIANU                     27 SEP – 28 NOV 1919

ALEXANDRU VAIDA VOEVOD                  1 DEC 1919 – 13 MAR 1920

G-RAL ALEXANDRU AVERESCU  13 MAR 1920 – 13 DEC 1921

TAKE   IONESCU                                          17 DEC 1921 – 17 IAN 1922

ION I. C. BRATIANU                                    19 IAN 1922 – 27 MAR 1926

G-RAL ALEXANDRU AVERESCU  30 MAR 1926 – 4 IUN 1927

BARBU STIRBEI                                            4 – 20 IUN  1927

ION I. C. BRATIANU                                    22 IUN – 24 NOV 1927

VINTILA  I. C. BRATIANU                           24 NOV 1927 – 3 NOV 1928

IULIU MANIU                                                10 NOV 1928 – 7 IUN 1930

GHEORGHE GH. MIRONESCU                   7 – 8 IUN 1930

IULIU MANIU                                                13 IUN – 8 OCT 1930

GHEORGHE GH. MIRONESCU                   10 OCT 1930 – 4 APR 1931

NICOLAE IORGA                                          18 APR 1931 – 31 MAI 1932

ALEXANDRU VAIDA VOEVOD                  6 IUN – 10 AUG 1932

ALEXANDRU VAIDA VOEVOD                  11 AUG – 17 OCT 1932

IULIU MANIU                                                20 OCT 1932 – 12 IAN 1933

ALEXANDRU VAIDA VOEVOD                  14 IAN – 9 NOV 1933

ION G. DUCA                                                14 NOV – 29 DEC 1933

DR. CONSTANTIN ANGELESCU               29 DEC 1933 – 3 IAN 1934

GHEORGHE TATARESCU                            5 IAN – 1 OCT 1934

GHEORGHE TATARESCU                            2 OCT 1934 – 29 AUG 1936

GHEORGHE TATARESCU                            29 AUG 1936 – 14 NOV 1937

GHEORGHE TATARESCU                            17 NOV – 28 DEC 1937

OCTAVIAN GOGA                                       28 DEC 1937 – 10 FEB 1938

PATRIARH MIRON CRISTEA                      10 FEB – 30 MAR 1938

PATRIARH MIRON CRISTEA                      30 MAR 1938 – 1 FEB 1939

PATRIARH MIRON CRISTEA                      1 FEB – 6 MAR  1939

ARMAND CALINESCU                                7 MAR – 21 SEP  1939

GHEORGHE ARGESANU                             21 – 28 SEP 1939

CONSTANTIN ARGETOIANU                    28 SEP – 23 NOV 1939

GHEORGHE TATARESCU                            24 NOV 1939 – 11 MAI 1940

GHEORGHE TATARESCU                            11 MAI – 4 IUL 1940

ION GIGURTU                                               4 IUL – 4 SEP 1940

G-RAL ION ANTONESCU                           4 – 14 SEP 1940

G-RAL ION ANTONESCU                           14 SEP 1940 – 27 IAN 1941

G-RAL ION ANTONESCU                           27 IAN 1941 – 23 AUG  1944

G-RAL CONSTANTIN SANATESCU          23 AUG – 4 NOV 1944

G-RAN CONSTANTIN SANATESCU         4 NOV – 6 DEC 1944

G-RAL NICOLAE RADESCU                       6 DEC 1944 – 28 FEB 1945

PETRU GROZA                                              6 MAR 1945 – 30 DEC 1947

PETRU GROZA                                              30 DEC 1947 – 13 APR 1948

PETRU GROZA                                              13 APR 1948 – 2 IUN 1952

GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ                   2 IUN 1952 – 24 IAN 1953

GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ                   24 IAN 1953 – 3 OCT 1955

CHIVU STOICA                                             3 OCT 1955 – 19 MAR 1957

CHIVU STOICA                                              19 MAR 1957 – 21 MAR  1961

ION GHEORGHE MAURER                        21 MAR 1961 – 18 MAR 1965

ION GHEORGHE MAURER                          18 MAR – 21 AUG  1965

ION GHEORGHE MAURER                     21 AUG 1965 – 9 DEC 1967

ION GHEORGHE MAURER              9 DEC 1967 – 13 MAR 1969

ION GHEORGHE MAURER              13 MAR 1969 – 28 MAR 1974

MANEA MANESCU                                      28 MAR 1974 – 18 MAR 1975

MANEA MANESCU                                      18 MAR 1975 – 30 MAR 1979

ILIE VERDET                                     30 MAR 1979 – 29 MAR 1980

ILIE VERDET                                     29 MAR 1980 – 21 MAI 1982

CONSTANTIN DASCALESCU                    21 MAI 1982 – 28 MAR 1985

CONSTANTIN DASCALESCU                    29 MAR 1985 – 22 DEC 1989

PETRE ROMAN                                             26 DEC 1989 – 28 IUN 1990

PETRE ROMAN                                             28 IUN 1990 – 26 SEP 1991

THEODOR STOLOJAN                                 1 OCT – 16 OCT 1991

THEODOR STOLOJAN                                 16 OCT  1991 – 19 NOV 1992

NICOLAE VACAROIU                                 19 DEC 1992 – 11 DEC 1996

VICTOR CIORBEA                                        12 DEC 1996 – 30 MAR 1998

GAVRIL DEJEU                                             30 MAR – 17 APR 1998

RADU VASILE                                               17 APR 1998 – 13 DEC 1999

ALEXANDRU ATHANASIU             13 – 22 DEC 1999

MUGUR CONSTANTIN ISARESCU            22 DEC 1999 – 28 DEC 2000

Din pacate suntem un popor, asa cum istoria o arata caruia nu-i place stabilitatea, nu ne putem gasi linistea si stabilii anumite scopuri eficiente. Ciudat, exceptand perioada socialist-totalitara, am avut doar cativa primministrii care si-au dus mandatul la capat: Bratianu, Tatarascu, Vacaroiu si din pacate Boc.

No comments so far.

LEAVE YOUR COMMENT